Merhaba,

Bilindiği gibi, bir SSL sertifikanın güvenilik olarak kabul edilebilmesi için, Kök Sertifika adı verilen ve o sertifikanın üreticisine ait bir başka sertifikanın SSL in yüklü olduğu sistemi kullanan diğer sistem ya da kullanıcı bilgisayarında da yüklü olması gerekir.

Yani, kısaca eğer SSL inizi A sistemine yüklüyorsanız ve B sistemi de A sistemini kullanırken üzerindeki SSL i gördüyse, buna güvenip güvenmeyeceğini anlamak için kendi üzerinde yüklü olan güvenilir sertifika üreticileri listesine bakar ve o üreticinin Kök Sertifikası kendi üzerinde varsa sertifikaya güvenerek işlemlerine devam eder.

Buraya kadar, daha ileri seviyede hakim teknik insanlar için bu konu pek sorun olmayacağından, fazla teknik detaya girmeden özet bir açıklama yapmaya çalıştık.

30 Mayıs 2020 tarihinde Comodo’nun Kök Sertifikasının süresi doldu.

Bu durum, Comodo’nun yeni sahibi ve adı olan Sectigo tarafından web sitelerinde açıklansa da bir miktar kafa karışıklığına neden oldu ve düzenli güncellenmeıyen, güncel olmayan sistemler, bu sertifikaların bulunduğu sistemlerle iletişiminde sorun yaşadığında, Kök Sertifika’nın indirilebileceği bir linke kolayca ulaşmak mümkün olmadı.

Eğer siz de 30 Mayıs 2020 tarihinde süresi dolan Comodo Kök Sertifikası nedeniyle sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki linklerden size uygun Kök Sertifiyı indirerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Daha fazla yardıma ihtiyaç duymanız halinde Comodo’ya doğrudan ulaşarak destek isteyebilir, bize iletişim formumuz aracılığı ile yazarak destek isteyebilir veya Comodo’nun sertifikasını kullanan sistemlerin yöneticilerinden bilgi alabilirsiniz.