Ürün ve Hizmetlerimiz arasına Sophos markasını da ekledik.

2016 yılının Ocak ayından bu yana sizlere sağladığımız ve her geçen gün geliştirdiğimiz ürün ve hizmet portföyümüze bugün Sophos ürünlerini de eklediğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sophos, dünyaca tanınan, uç nokta güvenliği, ağ güvenliği, e-posta güvenliği, mobil güvenlik ve birleşik tehdit yönetimi için ürünler geliştiren bir yazılım ve donanım üreticisidir.

Güvenliği basitleştiren, karmaşık sorunlara basit çözümler üreten Sophos ürünlerini sizlere ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz.

Devamı

Foxit Studio Photo Fotoğraf Düzenleme Yazılımı ile metin oluşturun ve ekleyin

Şirketlerin pazarlama içeriği, el ilanları, banner reklamlar, web sitesinde kullanmak üzere materyaller ve çok daha fazlasını oluştururken görseller üzerine metin eklemek oldukça kullanışlıdır.

Çok büyük şirketlerden, küçük ve orta boy işletmelere kadar, herkesin ihtiyacı olan tanıtım materyalleri başta olmak üzere pek çok alanda kullandıkları görsel içerikler, üzerlerine eklenen metinler ile çok daha anlamlı ve etkileyici hale gelirler.

Kurumsal İletişim ve Medya birimlerinin özellikle ihtiyaç duyduğu bu tür çalışmalar, ajanslara devredilmiş olsa dahi, her şirketin elinde bulunması gereken bu tür işler için kullanılan araçların en çok tercih edileni Foxit Studio Photo yazılımı ile görsellere metin eklemek oldukça basittir.

Aslında Foxit Studio Photo, sadece görsellere metin ekleme işini değil, fotoğraflar ve görseller ile çalışırken ihtiyacınız olan herşeyi, üzerinde saatler harcamaya gerek kalmaksızın kolayca yapmanızı sağlar.

Ancak biz bu yazımızda Foxit Studio Photo ile görüntünün üzerine nasıl metin ekleyeceğimizi ve bu metnin üzerinde kırpma maskesini nasıl kolayca kullanabileceğimizi göstereceğiz.

Dosya > Aç’ı tıklayarak, metin katmanı eklemek istediğiniz bir resim seçerek başlayın.

Alttaki katman bölümünden görüntünüzü çoğaltın. Bu sayede oluşturduğunuz yeni katmak üzerinde işlemler gerçekleştirirken, orijinal görüntünüze zarar verme olasılığınız kalmaz.

Ardından, sol araç panelinde T ile temsil edilen metin aracını seçin ve resminiz üzerinde istediğiniz yere konumlandırarak mesajı yazın.

Yazı tipinizde herhangi bir ayar yapmak istiyorsanız, Pencere Seçenekleri’ni tıklattığınızda metin penceresi açılır. İstediğiniz farklı yazı tiplerini seçebilir ve metin boyutunuzu ayarlayabilirsiniz.

Şimdi, metninizi fotoğrafta serbestçe tıklayıp sürükleyip taşımak için soldaki dönüşüm aracını tıklayın. Metninizde hızlı ayarlamalar yapmak istiyorsanız, Dönüşüm kontrolleri kutusunu işaretleyin.

Şimdi, kırpma maskeniz olarak ikinci bir resim seçin. İlk görüntü ile benzer desen veya renk tonuna sahip bir görüntü almanızı öneririz.

Metninizi ikinci görüntünüzle kaplamak için, Kontrol A’yı tıklatın ve sonra görüntüyü seçmek ve kesmek için Ctrl X’i tıklatın, ardından görüntüyü geçerli çalışma alanınıza yapıştırmak için Ctrl-V tuşlarına basın. Artık görüntünüzle yeni bir katmanınız var. Her katmanda neler olduğunu hatırlayabilmeniz için görüntüyü yeniden adlandırmak iyi bir fikirdir.

Ardından, görüntüyü seçmek için dönüştürme aracını kullanın ve metni tam olarak kaplayacak şekilde tıklayıp sürükleyin.

Daha sonra Katmanlar penceresinde ikinci katmanı tıklayın ve ardından Kırpma Maskesi Oluştur’u seçin ve orada görüntünüzün üzerine metni yerleştirin.

Dönüştürme aracını kullanarak ikinci katmanı seçebilir ve görüntüyü metninizin bulunmasını istediğiniz yere kadar sürükleyebilirsiniz.

Ardından Dosya Farklı Kaydet’e gidin ve son görüntünüzü kaydedin. Resminizi açarsanız, son sürüm budur ve sosyal medyada yayınlanmaya veya yazdırılmaya hazırdır.

Foxit Studio Photo hakkında daha fazla bilgi için ürün sayfamızı ziyaret edebilirisniz.

Bu yazının orijinal ingilizce sürümü için Foxit Software Blog’unu ziyaret edebilirsiniz. Bu içerik, Foxit Software Blog’da yayınlanmış ve ilave metinlerle zenginleştirilerek Türkçe’ye çevrilmiştir.

Devamı

Eski log dosyalarını silerek diskte otomatik yer açmak

Günümüzde kurumsal şirketlerin hemen hepsi, sistemlerini sürekli monitör ederek olası bir anomali durumunu anında farkedip kullanıcılara yansımadan önce veya olabilecek en kısa kesinti ile sorunu giderebiliyor.

Bu tür monitoring yazılımlarının kurulumunda kontrol edilen noktalardan birisi de sunucu disklerinin durumu.

Diskler, üzerindeki uygulamlara bağlı olarak değişen miktarlarda üretilen log dosyaları nedeniyle dolmaya başlayınca, kullanılan izleme yazılımları da alarm üretiyor ve sistem uzmanı arkadaşlar sıklıkla disk üzerindeki dosyaları kontrol ederek log dosyalarının belirli bir tarihten eski olanlarını silerek disklerde yer açmak zorunda kalıyor.

Bu işlem rutin operasyonun bir parçası haline geliyor, ancak bakıldığında bu alarmlardan kurtulmanın ve sistem uzmanı arkadaşların bu işe ayırdıkları vakti kazanmanın oldukça kolay bir yolu var.

Bu noktada yazacağımız bir powershell scripti ile her gün bu dosyların otomatik olarak silinmesini sağlayabiliriz.

Peki nasıl?

Öncelikle, her sunucu için diskimizi dolduran log dosyalarının neler olduğunu biliyor olmamız gerekir.
Exchange Server gibi bazı uygulama sunucuları, birden çok log ürettiği için scriptimiz içerisinde, hangi dosyaları sileceğimizi ve ne kadar eski dosyaları sileceğimizi belirtmemiz gerekir.

Scriptimizi oldukça basit şekilde yazalım.

get-childitem -Path "C:\inetpub\logs\LogFiles\W3SVC1" |
  where-object {$_.LastWriteTime -lt (get-date).AddDays(-60)} | 
  remove-item

Yukarıda gördüğünüz kodun ilk kısmında, -Path parametresi ile, yazdığımız path içerisindeki dosyaların listesini alıyoruz ve | (pipe) ile burada elde ettiğimiz listeyi bir sonraki cmdlet e iletiyoruz.
Burada dosyanın son yazılma tarihini kontrol ediyoruz ve -lt (Less Than, Küçüktür) ile bir karşılaştıma yapıyoruz. Karşılaştırdığımız şey ise, get-date ile aldığımız günün tarihine -60 gün eklediğimizde (yani 60 gün çıkarttığımızda) elde ettiğimiz tarih. Eğer ilk aldığımız listedeki dosyaların son yazılma tarihleri 60 günden daha küçükse bunu yine | kullanarak bir sonraki cmdlet e ektarıyoruz ve burada remove-item ile dosyaları siliyoruz.

Eğer birden çok yerden log silmemiz gerekiyorsa aynı kod satırını, scriptimizde bir alt satırda kullanarak farklı bir path ve gün sayısı verebiliriz.

Şimdi yazdığımız bu scripti, .ps1 uzantısı ile istediğimiz ismi vererek bir yere kaydedelim.
Hazırladığım örnekte ben C:\Scheduled_Scripts\ klasörüne kaydedeceğim. Klasöre verdiğim isimden de anlaşılacağı gibi, bu scripti zamanlanmış bir görev tanımlayarak, günlük düzenli olarak çalıştırmayı planlıyorum.

Dosyamın ismi ise
Eski_Log_Dosyalarini_Temizle.ps1

Önce yazdığımız scriptin çalıştığını test etmemiz gerekiyor.

Bunun için Powershell i Run as Admin ile çalıştırıyorum ve peşinden scripti çalıştırmak için dosyamın ismini yazıyorum.

Ben yukarıda, önce scriptin olduğu klasöre girdim ve sonra da .\Eski_Log_Dosyalarini_Temizle.ps1 diyerek scripti çalıştırdım.

Yukarıda görebileceğiniz gibi hiç bir hata vermeden script çalıştı ve yapması gerektiği gibi belirttiğim path içerisindeki 60 günden önce yazılmış tüm log dosyalarını sildi.

Scriptinizi çalıştırırken eğer ExecutionPolicy ile ilgili bir hata alırsanız ExecutionPolicy ayarlarınızı düzenlemek için Microsoft’un resmi web sitesindeki https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/microsoft.powershell.security/set-executionpolicy?view=powershell-7 dokümanını inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim, bu scriptin her gün düzenli olarak çalışması için zamanlanmış bir görev tanımlamaya.

Bunun için Sunucu üzerinde,
Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools içerisinden Task Scheduler‘ı çalıştırmamız gerekiyor.

Burada, Task Scheduler Library üzerinde sağ click yaparak Create Task ile yeni bir görev oluşturuyoruz.

General Tabında Name bölümüne dilediğiniz ismi yazabilirsiniz. Ben “60 günden eski log dosyalarını sil” diyerek, herhangi bir sistem yöneticisi arkadaşımın buraya baktığında görevin ismine bakarak ne yaptığını anlamasını istiyorum.

Description kısmına da, yine buraya bakan bir başkasının bu scriptin ne yaptığını açıkça anlayabileceği bir açıklama giriyorum. Örneğin, “bu scriptin çalıştırılması ile c:\inetpub\wwwroot\log\ klasöründeki log dosyalarının 60 günden eski olanları silinmekte, bu sayede diskin gereksiz şekilde dolması önlenmektedir.” gibi bir açıklama yazılabilir.

Security Options bölümünde, üst kısımda “When running the task, use the following user account:” için bu sunucuda yetkili bir kullanıcı seçimi yapmalıyız. Bu seçimin hemen ardından sunucuya burada belirttiğimiz yetkili kullanıcının login olmasına gerek kalmadan bu görevin otomatik olarak çalışabilmesini sağlamak için “Run wether user logged on or not” ı seçiyoruz.

Hemen alt kısmındaki “Run with highest privileges” checkboxını da işaretliyoruz. Bu sayede script, Run as Admin ile çalıştırılıyor.

Buradaki işimizi bitirip Triggers tabına seçiyoruz ve New butonu ile yeni bir triger oluşturuyoruz.

Ben scriptimin her gece 00:30 da çalışmasını istediğim için ayarları aşağıda gördüğünüz gibi tanımlıyorum.

Sırada Action tabımız var. Burada, bu zamanlanmış görevin ne yapacağını belirtmemiz gerekiyor.

New diyerek yeni bir Action oluşturuyoruz.

Bu tab diğerlerinden daha önemli. Çünkü şu ana kadar yaptığımız herşey oldukça basit ama burada nereye ne yazılacağını bilmezsek scriptimizi çalıştıramayabiliriz.

Action kısmında, Start a program seçeneğini seçiyoruz.

Program/script: kısmına PowerShell.exe yazıyoruz

Add arguments (optional): kısmına da

-ExecutionPolicy Bypass C:\Scheduled_Scripts\Eski_Log_Dosyalarini_Temizle.ps1 -RunType $true -Path C:\Scheduled_Scripts

yazıyoruz.

Conditions ve Setting bölümlerinde bir değişiklik yapmanıza gerek yok, ancak bu bölümlerde de kendiniz için en uygun seçenekleri işaretleyerek OK butonu ile zamanlanmış görevi kaydedebilirsiniz.

Son aşamada size biraz önce bu scripti çalıştırmak için tanımladığınız yetkili kullanıcının şifresini soracaktır. Bunu da girdikten sonra işlem tamam.

Dilerseniz zamanı beklemeden görev üzerinde sağ click ile Run now diyerek hazırlamış olduğunuz zamanlanmış görevi hemen çalıştırabilir ve History bölümünden de sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.

işinize yarayacağını umuyoruz

Not : Exchange sunuculardaki log dosyalarını silmek yerine farklı bir klasöre taşımanızı ve bir süre tuttuktan sonra silmenizi öneririz.

Devamı

Süresi dolan Comodo Kök Sertifikalarının Yenilenmesi

Merhaba,

Bilindiği gibi, bir SSL sertifikanın güvenilik olarak kabul edilebilmesi için, Kök Sertifika adı verilen ve o sertifikanın üreticisine ait bir başka sertifikanın SSL in yüklü olduğu sistemi kullanan diğer sistem ya da kullanıcı bilgisayarında da yüklü olması gerekir.

Yani, kısaca eğer SSL inizi A sistemine yüklüyorsanız ve B sistemi de A sistemini kullanırken üzerindeki SSL i gördüyse, buna güvenip güvenmeyeceğini anlamak için kendi üzerinde yüklü olan güvenilir sertifika üreticileri listesine bakar ve o üreticinin Kök Sertifikası kendi üzerinde varsa sertifikaya güvenerek işlemlerine devam eder.

Buraya kadar, daha ileri seviyede hakim teknik insanlar için bu konu pek sorun olmayacağından, fazla teknik detaya girmeden özet bir açıklama yapmaya çalıştık.

30 Mayıs 2020 tarihinde Comodo’nun Kök Sertifikasının süresi doldu.

Bu durum, Comodo’nun yeni sahibi ve adı olan Sectigo tarafından web sitelerinde açıklansa da bir miktar kafa karışıklığına neden oldu ve düzenli güncellenmeıyen, güncel olmayan sistemler, bu sertifikaların bulunduğu sistemlerle iletişiminde sorun yaşadığında, Kök Sertifika’nın indirilebileceği bir linke kolayca ulaşmak mümkün olmadı.

Eğer siz de 30 Mayıs 2020 tarihinde süresi dolan Comodo Kök Sertifikası nedeniyle sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki linklerden size uygun Kök Sertifiyı indirerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Daha fazla yardıma ihtiyaç duymanız halinde Comodo’ya doğrudan ulaşarak destek isteyebilir, bize iletişim formumuz aracılığı ile yazarak destek isteyebilir veya Comodo’nun sertifikasını kullanan sistemlerin yöneticilerinden bilgi alabilirsiniz.

Devamı

UltraSearch

Saniyeler İçinde Dosyalarınızı Bulun

UltraSearch, yerel sürücülerdeki dosya ve klasörleri arar ve sonuçları birkaç saniye içinde sunar. Şık araç, sabit diskinizdeki NTFS dosya sisteminin kalbinde, Ana Dosya Tablosu’nda (MFT) doğrudan arama yapılmasını sağlayan benzersiz teknolojiyi kullanır. UltraSearch, yerel sürücülerdeki tüm dizinleri yıldırım hızında arar ve aradığınız şeyi net bir genel bakışla sunar. İngilizce ve Almanca dışında, bu araç Hollandaca, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca olarak kurulabilir.

UltraSearch, Windows Vista ve Server 2008’den başlayarak mevcut tüm Windows ve Windows Server işletim sistemlerini destekler.

Kurumsal şirketlerin artık tüm kullanıcıları için standart haline getirdiği, iş yaşamına zaman kazandıran, hızlı ve güçlü bu uygulama tamamen ücretsizdir.

Jam Software tarafından gerliştirilmiş ve dünyanın en popüler dosya arama uygulamasıdır.

Jam Software’in geliştirdiği diğer uygulamaları görmek için https://www.forsist.com.tr/jamsoftware/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

UltraSearch uygulamasını indirmek için lütfen işletim sisteminize uygun olan linki kullanınız.

Bir Bakışta Temel Özellikler

Eşsiz Teknoloji

 • UltraSearch, sabit diskinizde bir index oluşturmaz. Hızını, doğrudan NTFS bölümlerinin Ana Dosya Tablosu (MFT) üzerinde çalışarak sağlar.
 • UltraSearch, NTFS diskinizdeki sabit bağlantılarını bile tanımlar.

Verimli Arama

 • Sadece bir dosya adı veya * .exe gibi bir desen girin ve henüz yazarken ilk sonuçları görün.
 • UltraSearch düzenli ifadeleri destekler ve dosya içeriğini arar.
 • Bir hariç tutma filtresi aracılığıyla klasörleri, dosyaları veya dosya türlerini aramalardan hariç tutun.
 • Dosya gruplarını (film dosyaları, metin dosyaları vb.) tanımlayın ve grubun içerdiği tüm dosya türlerini arayın.

Dosya Bilgisi

 • Listelenen tüm dosyalar için dosya boyutu ve dosya tarihleri (son değişiklikler, son erişim ve dosya oluşturma) gibi ek bilgiler gösterilecektir. Doğal olarak, Explorer içerik menüsü UltraSearch içinde kullanılabilir.

Dışa Aktarma

 • Arama sonuçları Excel, metin, RTF, HTML ve CSV dosyası olarak yazdırılabilir veya dışa aktarılabilir.

Arama Desenleri

 • Son kullanılan arama kalıpları kaydedilebilir ve bir açılır listeden seçilebilir.
 • UltraSearch, bir kalıp önerebilir veya manuel olarak girmeye başladığınız kalıpları otomatik olarak tamamlayabilir.

Rahat kullanım

 • UltraSearch, Windows Gezgini’nin içerik menüsünden başlatılabilir – seçilen dizinde arama yapmaya başlamak bundan daha kolay olamazdı.
 • Taşınabilir ZIP sürümü sayesinde UltraSearch’ü istediğiniz yerde kullanın.
Devamı

BT Dünyasında kullanılan Akronimler (Bir anlamda BT Sözlüğü)

0-9

#! — Shebang

/. — Slashdot

1GL — First-Generation Programming Language

1NF — First Normal Form

10B2 — 10BASE-2

10B5 — 10BASE-5

10B-F — 10BASE-F

10B-FB — 10BASE-FB

10B-FL — 10BASE-FL

10B-FP — 10BASE-FP

10B-T — 10BASE-T

100B-FX — 100BASE-FX

100B-T — 100BASE-T

100B-TX — 100BASE-TX

100BVG — 100BASE-VG

286 — Intel 80286 processor

2B1Q — 2 Binary 1 Quaternary

2FA — Two-factor authentication

2GL — Second-Generation Programming Language

2NF — Second Normal Form

3GL — Third-Generation Programming Language

3GPP — 3rd Generation Partnership Project—’3G comms

3GPP2 — 3rd Generation Partnership Project 2

3NF — Third Normal Form

386 — Intel 80386 processor

486 — Intel 80486 processor

4B5BLF — 4 Byte 5 Byte Local Fiber

4GL — Fourth-Generation Programming Language

4NF — Fourth Normal Form

5GL — Fifth-Generation Programming Language

5NF — Fifth Normal Form

6NF — Sixth Normal Form

8B10BLF — 8 Byte 10 Byte Local Fiber

802.11 — Wireless LAN

A

AAA – Authentication Authorization, Accounting

AABB – Axis Aligned Bounding Box

AAC – Advanced Audio Coding

AAL – ATM Adaptation Layer

AALC – ATM Adaptation Layer Connection

AARP – AppleTalk Address Resolution Protocol

ABAC – Attribute – Based Access Control

ABCL – Actor – Based Concurrent Language

ABI – Application Binary Interface

ABM – Asynchronous Balanced Mode

ABR – Area Border Router

ABR – Auto Baud – Rate detection

ABR – Available Bitrate

ABR – Average Bitrate

AC – Acoustic Coupler

AC – Alternating Current

ACD – Automatic Call Distributor

ACE – Advanced Computing Environment

ACID – Atomicity Consistency Isolation Durability

ACK – Acknowledgement

ACK – Amsterdam Compiler Kit

ACL – Access Control List

ACL – Active Current Loop

ACM – Association for Computing Machinery

ACME – Automated Classification of Medical Entities

ACP – Airline Control Program

ACPI – Advanced Configuration and Power Interface

ACR – Allowed Cell Rate

ACR – Attenuation to Crosstalk Ratio

AD – Active Directory

AD – Administrative Domain

ADAL – Active Directory Authentication Library

ADB – Apple Desktop Bus

ADC – Analog – to – Digital Converter

ADC – Apple Display Connector

ADCCP – Advanced Data Communications Control Procedures

ADO – ActiveX Data Objects

ADSL – Asymmetric Digital Subscriber Line

ADT – Abstract Data Type

AE – Adaptive Equalizer

AES – Advanced Encryption Standard

AF – Anisotropic Filtering

AFP – Apple Filing Protocol

AGP – Accelerated Graphics Port

AH – Active Hub

AI – Artificial Intelligence

AIX – Advanced Interactive eXecutive

Ajax – Asynchronous JavaScript and XML

AL – Access List

AL – Active Link

ALAC – Apple Lossless Audio Codec

ALGOL – Algorithmic Language

ALSA – Advanced Linux Sound Architecture

ALU – Arithmetic and Logical Unit

AM – Access Method

AM – Active Matrix

AM – Active Monitor

AM – Allied Mastercomputer

AM – Amplitude Modulation

AMD – Advanced Micro Devices

AMOLED – Active – Matrix Organic Light – Emitting Diode

AMQP – Advanced Message Queuing Protocol

AMR – Audio Modem Riser

ANN – Artificial Neural Network

ANSI – American National Standards Institute

ANT – Another Neat Tool

AoE – ATA over Ethernet

AOP – Aspect – Oriented Programming

APCI – Application – Layer Protocol Control Information

API – Application Programming Interface

APIC – Advanced Programmable Interrupt Controller

APIPA – Automatic Private IP Addressing

APL – A Programming Language

APR – Apache Portable Runtime

ARC – Adaptive Replacement Cache

ARC – Advanced RISC Computing

ARIN – American Registry for Internet Numbers

ARM – Advanced RISC Machines

AROS – AROS Research Operating System

ARP – Address Resolution Protocol

ARPA – Address and Routing Parameter Area

ARPA – Advanced Research Projects Agency

ARPANET – Advanced Research Projects Agency Network

AS – Access Server

ASCII – American Standard Code for Information Interchange

ASET – Automated Security Enhancement Tool

ASG – Abstract Semantic Graph

ASIC – Application – Specific Integrated Circuit

ASIMO – Advanced Step in Innovative Mobility

ASLR – Address Space Layout Randomization

ASM – Algorithmic State Machine

ASMP – Asymmetric Multiprocessing

ASN.1 – Abstract Syntax Notation 1

ASP – Active Server Pages

ASP – Application Service Provider

ASR – Asynchronous Signal Routine

AST – Abstract Syntax Tree

AT – Access Time

AT – Active Terminator

AT – Advanced Technology

ATA – Advanced Technology Attachment

ATAG – Authoring Tool Accessibility Guidelines

ATAPI – Advanced Technology Attachment Packet Interface

ATM – Asynchronous Transfer Mode

AuthIP – Authenticated Internet Protocol

AuthN – Authentication

AuthZ – Authorization

AV – Antivirus

AVC – Advanced Video Coding

AVI – Audio Video Interleaved

AWFL – Acronym With Four Letters

AWK – Aho Weinberger Kernighan

AWT – Abstract Window Toolkit

B

B2B – Business – to – Business

B2C – Business – to – Consumer

B2E – Business – to – Employee

BAL – Basic Assembly Language

BAM – Block Availability Map

Bash – Bourne – again shell

BASIC – Beginner’s All – Purpose Symbolic Instruction Code

BBP – Baseband Processor

BBS – Bulletin Board System

BC – Business Continuity

BCD – Binary Coded Decimal

BCD – Boot Configuration Data

BCNF – Boyce–Codd normal form

BEEP – Blocks Extensible Exchange Protocol

BER – Bit Error Rate

BFD – Bidirectional Forwarding Detection

BFD – Binary File Descriptor

BFS – Breadth – First Search

BFT – Byzantine Fault Tolerant

BGP – Border Gateway Protocol

BI – Business Intelligence

BINAC – Binary Automatic Computer

BIND – Berkeley Internet Name Domain

BIOS – Basic Input Output System

BiDi – Bi – Directional

bin – binary

bit – binary digit

BJT – Bipolar Junction Transistor

Blob – Binary large object

Blog – Web Log

BMP – Basic Multilingual Plane

BNC – Baby Neill Constant

BOINC – Berkeley Open Infrastructure for Network Computing

BOM – Byte Order Mark

BOOTP – Bootstrap Protocol

BPDU – Bridge Protocol Data Unit

BPEL – Business Process Execution Language

BPL – Broadband over Power Lines

BPM – Business Process Management

BPM – Business Process Modeling

bps – bits per second

BRM – Business Reference Model

BRMS – Business Rule Management System

BRR – Business Readiness Rating

BRS – Broadband Radio Service

BSA – Business Software Alliance

BSB – Backside Bus

BSD – Berkeley Software Distribution

BSoD – Blue Screen of Death

BSS – Basic service set (Wi-Fi)

BSS – Block Started by Symbol

B TAM – Basic Telecommunications Access Method

BT – BitTorrent

BT – Bluetooth

BW – Bandwidth

BYOD – Bring Your Own Device

Byte – By eight (group of 8 bits)

C

CA – Computer Accountancy

CAD – Computer – Aided Design

CAE – Computer – Aided Engineering

CAI – Computer – Aided Instruction

CAID – Computer – Aided Industrial Design

CAM – Computer – Aided Manufacturing

CAPTCHA – Completely Automated Public Turing Test to tell Computers and Humans Apart

CAQ – Computer – Aided Quality Assurance

CASE – Computer – Aided Software Engineering

CAT – Category (e.g. CAT-5 cable)

CAT – Computer – Aided Translation

cc – C Compiler

CD – Compact Disc

CD – R – CD – Recordable

CD – ROM – CD Read – Only Memory

CD – RW – CD – Rewritable

CDE – Common Desktop Environment

CDFS – Compact Disk File System

CDMA – Code Division Multiple Access

CDN – Content Delivery Network

CDP – Cisco Discovery Protocol

CDP – Continuous Data Protection

CDSA – Common Data Security Architecture

CERT – Computer Emergency Response Team

CES – Consumer Electronics Show

CF – Compact Flash

CFD – Computational Fluid Dynamics

CFG – Context – Free Grammar

CFG – Control Flow Graph

CG – Computer Graphics

CGA – Color Graphics Array

CGI – Common Gateway Interface

CGI – Computer – Generated Imagery

CGT – Computational Graph Theory

CHAP – Challenge – Handshake Authentication Protocol

CHS – Cylinder – Head – Sector

CIDR – Classless Inter – Domain Routing

CIFS – Common Internet Filesystem

CIM – Common Information Model

CIM – Computationally Independent Model

CIO – Chief Information Officer

CIR – Committed information rate

CISC – Complex Instruction Set Computer

CJK – Chinese, Japanese, and Korean

CJKV – Chinese, Japanese, Korean, and Vietnamese

CLI – Command Line Interface

CLI – Command line interpreter

CLR – Common Language Runtime

CM – Configuration Management

CM – Content Management

CMDB – Configuration Management Database

CMMI – Capability Maturity Model Integration

CMO – Current Mode of Operation

CMOS – Complementary Metal – Oxide Semiconductor

CMS – Content Management System

CN – Canonical Name

CN – Common Name

CNC – Computer Numerical Control

CNG – Cryptographic Next Generation

CNR – Communications and Networking Riser

COBOL – Common Business – Oriented Language

COM – Component Object Model or communication

CVS – Concurrent Versions System – Concurrent Versioning System|CVS

CORBA – Common Object Request Broker Architecture

COTS – Commercial Off – The – Shelf

CP/M – Control Program/Monitor

CPA – Cell Processor Architecture

CPAN – Comprehensive Perl Archive Network

CPE – Customer premises equipment

CPRI – Common Public Radio Interface

CPS – characters per second

CPU – Central Processing Unit

CR – Carriage Return

CRAN – Comprehensive R Archive Network

CRC – Cyclic Redundancy Check

CRLF – Carriage Return Line Feeds

CRM – Customer Relationship Management

CRS – Computer Reservations System

CRT – Cathode Ray Tube

CRUD – Create, Read, Update and Delete

CS – Cable Select

CS – Computer Science

CSE – Computer Science and Engineering

CSI – Common System Interface

CSM – Compatibility Support Module

CSMA/CA – Carrier sense multiple access / collision avoidance

CSMA/CD – Carrier sense multiple access / collision detection

CSP – Cloud Service Provider

CSP – Communicating Sequential Processes

CSRF – Cross – Site Request Forgery

CSS – Cascading Style Sheets

CSS – Closed Source Software

CSS – Content – Scrambling System

CSS – Cross – Site Scripting

CSU/DSU – Channel service unit / data service unit

CSV – Comma – Separated Values

CT – Computerized Tomography

CTAN – Comprehensive TeX Archive Network

CTCP – Client – To – Client Protocol

CTFE – Compile Time Function Execution

CTI – Computer Telephony Integration

CTL – Computational Tree Logic

CTM – Close To Metal

CTS – Clear To Send

CTSS – Compatible Time – Sharing System

CUA – Common User Access

CVS – Concurrent Versioning System

CX – Customer Experience

D

DAC – Digital – To – Analog Converter

DAC – Discretionary Access Control

DAL – Database Abstraction Layer

DAM – Database activity monitoring

DAM – Digital asset management

DAO – Data Access Object

DAO – Disk – At – Once

DAP – Directory Access Protocol

DAR – Direct Access Recovery

DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency

DAS –  Direct Attached Storage

DAT – Digital Audio Tape

DB – Database

DBA – Database Administrator

DBCS – Double Byte Character Set

DBMS – Database Management System

DCC – Direct Client – to – Client

DCCA – Debian Common Core Alliance

DCCP – Datagram Congestion Control Protocol

DCE – Data communications equipment

DCL – Data Control Language

DCMI – Dublin Core Metadata Initiative

DCOM – Distributed Component Object Model

DCS – Distributed Control System

DD – Double Density

DDE – Dynamic Data Exchange

DDI – DNS DHCP & IP Address management

DDL – Data Definition Language

DDoS – Distributed Denial of Service

DDR – Double Data Rate

DEC – Digital Equipment Corporation

DES – Data Encryption Standard

dev – development

DFA – Deterministic Finite Automaton

DFD – Data Flow Diagram

DFS – Depth – First Search

DFS – Distributed File System

DGD – Dworkin’s Game Driver

DHCP – Dynamic Host Configuration Protocol

DHTML – Dynamic Hypertext Markup Language

DIF – Data Integrity Field

DIMM – Dual Inline Memory Module

DIN – Deutsches Institut für Normung

DIP – Dual In – line Package

DISM – Deployment Image and Service Management Tool

DIVX – Digital Video Express

DKIM – Domain Keys Identified Mail

DL – Download

DLL – Dynamic Link Library

DLNA – Digital Living Network Alliance

DLP – Data loss protection

DMA – Direct Memory Access

DMCA – Digital Millennium Copyright Act

DMI – Direct Media Interface

DMI – Desktop Management Interface

DML – Data Manipulation Language

DML – Definitive Media Library

DMR – Dennis M. Ritchie

DMZ – Demilitarized Zone

DN – Distinguished Name

DND – Drag – and – Drop

DNS – Domain Name System

DOA – Dead on Arrival

DOCSIS – Data Over Cable Service Interface Specification

DOM – Document Object Model

DoS – Denial of Service

DOS – Disk Operating System

DP – Dot Pitch

DPC – Deferred Procedure Call

DPI – Deep Packet Inspection

DPI – Dots Per Inch

DPMI – DOS Protected Mode Interface

DPMS – Display Power Management Signaling

DR – Disaster Recovery

DR-DOS – Digital Research  –  Disk Operating System

DRAM – Dynamic Random – Access Memory

DRI – Direct Rendering Infrastructure

DRM – Digital Rights Management

DRM – Direct Rendering Manager

DSA – Digital Signature Algorithm

DSDL – Document Schema Definition Languages

DSDM – Dynamic Systems Development Method

DSKT – Desktop

DSL – Digital Subscriber Line

DSL – Domain – Specific Language

DSLAM – Digital Subscriber Line Access Multiplexer

DSN – Data Set Name

DSN – Database Source Name

DSP – Digital Signal Processor

DSSSL – Document Style Semantics and Specification Language

DTD – Document Type Definition

DTE – Data Terminal Equipment or data transfer rate

DTE – Data Terminal Equipment

DTP – Desktop Publishing

DTR – Data Terminal Ready or Data transfer rate

DVD – Digital Versatile Disc

DVD-R – DVD-Recordable

DVD-ROM – DVD-Read Only Memory

DVD-RW – DVD-Rewritable

DVI – Digital Visual Interface

DVR – Digital Video Recorder

DW – Data Warehouse

E

EAI – Enterprise Application Integration

EAP – Extensible Authentication Protocol

EAS – Exchange ActiveSync

EBCDIC – Extended Binary Coded Decimal Interchange Code

EBML – Extensible Binary Meta Language

ECC – Elliptic Curve Cryptography

ECMA – European Computer Manufacturers Association

ECN – Explicit Congestion Notification

ECOS – Embedded Configurable Operating System

ECRS – Expense and Cost Recovery System

EDA – Electronic Design Automation

EDGE –  Enhanced Data rates for GSM Evolution

EDI – Electronic Data Interchange

EDO – Extended Data Out

EDSAC – Electronic Delay Storage Automatic Calculator

EDVAC – Electronic Discrete Variable Automatic Computer

EEPROM – Electronically Erasable Programmable Read – Only Memory

EFF – Electronic Frontier Foundation

EFI – Extensible Firmware Interface

EFM – Eight – to – Fourteen Modulation

EFM – Ethernet in the First Mile

EFS – Encrypting File System

EGA – Enhanced Graphics Array

EGP – Exterior Gateway Protocol

EHA – Ethernet Hardware Address (MAC address)

EIA – Electronics Industry Alliance

eID – electronic ID card

EIDE – Enhanced IDE

EIGRP – Enhanced Interior Gateway Routing Protocol

EISA – Extended Industry Standard Architecture

ELF – Executable and Linkable Format

ELF – Extremely Low Frequency

ELM – ELectronic Mail

EMACS – Editor MACroS

E-mail – Electronic mail

EMS – Expanded Memory Specification

ENIAC – Electronic Numerical Integrator And Computer

EOD – End of Day

EOF – End of File

EOF – End Of Frame

EOL – End of Life

EOL – End of Line

EOM – End Of Message

EOS – End of Support

EPIC – Explicitly Parallel Instruction Computing

EPROM – Erasable Programmable Read – Only Memory

ERD – Entity – Relationship Diagram

ERM – Entity – Relationship Model

ERP – Enterprise Resource Planning

eSATA – external SATA

ESB – Enterprise service bus

ESCON – Enterprise Systems Connection

ESD – Electrostatic Discharge

ESI – Electronically Stored Information

ESR – Eric Steven Raymond

ESS – Extended service set (Wi-Fi group)

ETA – Estimated Time of Arrival

ETL – Extract, Transform, Load

ETW – Event Tracing for Windows

EUC – Extended Unix Code

EULA – End User License Agreement

EWM – Enterprise Work Management

EWMH – Extended Window Manager Hints

EXT – EXTended file system

F

FAP – FORTRAN Assembly Program

FAQ – Frequently Asked Questions

FASM – Flat ASseMbler

FAT – File Allocation Table

FBDIMM – Fully Buffered Dual Inline Memory Module

FC – AL – Fibre Channel Arbitrated Loop

FCB – File Control Block

FCC – Federal Communications Commission

FCS – Frame Check Sequence

FCS – Frame check sequence (Ethernet)

FDC – Floppy Disk Controller

FDD – Floppy Disk Drive

FDD – Frequency – Division Duplexing

FDDI – Fiber Distributed Data Interface

FDM – Frequency – Division Multiplexing

FDMA – Frequency – Division Multiple Access

FDS – Fedora Directory Server

FEC – Forward Error Correction

FEMB – Front – End Motherboard

FET – Field Effect Transistor

FHS – Filesystem Hierarchy Standard

FICON – FIber CONnectivity

FIFO – First In First Out

FIPS – Federal Information Processing Standards

FL – Function Level

FLAC – Free Lossless Audio Codec

FLOPS – FLoating – Point Operations Per Second

FLOSS – Free/Libre/Open Source Software

FMC –  Fixed Mobile Convergence “Mobile UC or Unified Communications over Wireless”

FMO – Future Mode of Operation

FOLDOC – Free On – line Dictionary of Computing

FOSDEM – Free and Open source Software Developers’ European Meeting

FOSI – Formatted Output Specification Instance

FOSS – Free and Open Source Software

FP – Function Programming

FPGA – Field Programmable Gate Array

FPS – Floating Point Systems

FPU – Floating Point Unit

FQDN – Fully Qualified Domain Name

FRU – Field Replaceable Unit

FS – File System

FSB – Front Side Bus

fsck – File System Check

FSF – Free Software Foundation

FSM – Finite State Machine

FTP – File Transfer Protocol

FTP – File Transfer Protocol

FTTA – Fiber To The Antenna

FTTC – Fiber To The Curb

FTTH – Fiber To The Home

FTTP – Fiber To The Premises

FUD – Fear Uncertainty Doubt

FVEK – Full Volume Encryption Key

FWS – Folding White Space

FXP – File eXchange Protocol

FYI – For Your Information

G

G11N – Globalization

Gas – GNU Assembler

Gb – Gigabit

GB – Gigabyte

GBIC – Gigabit interface converter

Gbps – Gigabit per second

GCC – GNU Compiler Collection

GCJ – GNU Compiler for Java

GCR – Group Coded Recording

GDB – GNU Debugger

GDI – Graphics Device Interface

GEPOF – Gigabit Ethernet (over) Plastic Optical Fiber

GERAN – GSM EDGE Radio Access Network

GFDL – GNU Free Documentation License

GIF – Graphics Interchange Format

GIGO – Garbage In, Garbage Out

GIMP – GNU Image Manipulation Program

GIMPS – Great Internet Mersenne Prime Search

GIS – Geographic Information System

GLUT – OpenGL Utility Toolkit

GML – Geography Markup Language

GNOME – GNU Network Object Model Environment

GNU – GNU’s Not Unix

GOMS – Goals, Operators, Methods, and Selection rules

GPASM – GNU PIC ASseMbler

GPFS – General Parallel File System

GPG – GNU Privacy Guard

GPGPU – General – Purpose Computing on Graphics Processing Units

GPIB – General – Purpose Instrumentation Bus

GPL – General – Purpose Language

GPL – General Public License

GPRS – General Packet Radio Service

GPT – GUID Partition Table

GPU – Graphics Processing Unit

GRUB – Grand Unified Boot – Loader

GSM – Global System for Mobile Communications

GTK+ – GIMP Toolkit

GUI – Graphical User Interface

GUID – Globally Unique IDentifier

GWT – Google Web Toolkit

GYR – IT Networking

H

HA – High Availability

HAL – Hardware Abstraction Layer

HARD – HTML Application Rapid Development

HASP – Houston Automatic Spooling Priority

HBA – Host Bus Adapter

HCI – Human Computer Interaction

HCL – Hardware Compatibility List

HD – High Density

HD DVD – High Definition DVD

HDD – Hard Disk Drive

HDL – Hardware Description Language

HDLC – High-level Data Link Control

HDMI – High – Definition Multimedia Interface

HECI – Host Embedded Controller Interface

HF – High Frequency

HFS – Hierarchical File System

HHD – Hybrid Hard Drive

HID – Human Interface Device

HIG – Human Interface Guidelines

HIRD – Hurd of Interfaces Representing Depth

HLASM – High Level ASseMbler

HLS – HTTP Live Streaming

HMA – High Memory Area

HP – Hewlett – Packard

HPC – High – Performance Computing

HPFS – High Performance File System

HSDPA – High – Speed Downlink Packet Access

HSM – Hierarchical Storage Management

HT – Hyper Threading

HTC – High – Throughput Computing

HTM – Hierarchical Temporal Memory

HTML – Hypertext Markup Language

HTTP – Hypertext Transfer Protocol

HTTP – HyperText Transfer Protocol

HTTPd – Hypertext Transport Protocol Daemon

HTTPS – HyperText Transfer Protocol Secure

HTX – HyperTransport eXpansion

HURD – Hird of Unix – Replacing Daemons

HVD – Holographic Versatile Disc

Hz – Hertz

I

I/O – Input/output

I18N – Internationalization

I²C – Inter – Integrated Circuit

I²S – Integrated Interchip Sound

IaaS – Infrastructure as a Service

IANA – Internet Assigned Numbers Authority

IBM – International Business Machines

IC – Integrated Circuit

ICaaS – Integration Capability as a Service

ICANN – Internet Corporation for Assigned Names and Numbers

ICE – In – Circuit Emulator

ICE – Intrusion Countermeasure Electronics

ICH – I/O Controller Hub

ICMP – Internet Control Message Protocol

ICP – Internet Cache Protocol

ICS – Internet Connection Sharing

ICT – Information and Communication Technology

IDE – Integrated Development Environment

IDE – Integrated Drive Electronics

IDF – Intermediate Data Format

IDF – Intermediate Distribution Frame

IDL – Interactive Data Language

IDL – Interface Definition Language

IDS – Intrusion Detection System

IE – Internet Explorer

IEC – International Electrotechnical Commission

IEEE – Institute of Electrical and Electronics Engineers

IETF – Internet Engineering Task Force

IFGICT – International Federation of Global & Green ICT

IFL – Integrated Facility for Linux

IGMP – Internet Group Management Protocol

IGRP – Interior Gateway Routing Protocol

IHV – Independent Hardware Vendor

IIOP – Internet Inter – Orb Protocol

IIS – Internet Information Services

IKE – Internet Key Exchange

IL – Intermediate Language

IM – Instant Messaging

IMAP – Internet Message Access Protocol

IME – Input Method Editor

IMR – Internet Monthly Report

INFOSEC – Information Systems Security

IoT – Internet of Things

IP – Intellectual Property

IP – Internet Protocol

IPAM – IP Address Management

IPC – Inter – Process Communication

IPL – Initial Program Load

IPMI – Intelligent Platform Management Interface

IPO – Inter Procedural Optimization

IPP – Internet Printing Protocol

IPS – In-Plane Switching

IPS – Instructions Per Second

IPS – Intrusion Prevention System

IPsec – Internet Protocol security

IPTV – Internet Protocol Television

IPv4 – Internet Protocol version 4

IPv6 – Internet Protocol version 6

IPX – Internetwork Packet Exchange

IR – Intermediate Representation

IRC – Internet Relay Chat

IrDA – Infrared Data Association

IRI – Internationalized Resource Identifier

IRP – I/O Request Packet

IRQ – Interrupt Request

IS – Information Systems

IS – IS – Intermediate System to Intermediate System

ISA – Industry Standard Architecture

ISA – Instruction Set Architecture

ISAM – Indexed Sequential Access Method

ISATAP – Intra – Site Automatic Tunnel Addressing Protocol

ISC – Internet Storm Center

ISDN – Integrated Services Digital Network

IS-IS – Intermediate System to Intermediate System

ISO – International Organization for Standardization

ISP – Internet Service Provider

ISPF – Interactive System Productivity Facility

ISR – Interrupt Service Routine

ISV – Independent Software Vendor

IT – Information Technology

ITIL – Information Technology Infrastructure Library

ITL – Interval Temporal Logic

ITU – International Telecommunication Union

ITU-T – International Telecommunications Union

IVCR – Interactive Virtual Classroom

IVRS – Interactive Voice Response System

iBCS – Intel Binary Compatibility Standard

iSCSI – Internet Small Computer System Interface

iSNS – Internet Storage Name Service

J

J2EE – Java 2 Enterprise Edition

J2ME – Java 2 Micro Edition

J2SE – Java 2 Standard Edition

JAX – RPC – Java XML for Remote Procedure Calls

JAXB – Java Architecture for XML Binding

JAXP – Java API for XML Processing

JBOD – Just a Bunch of Disks

JCE –  Java Cryptography Extension

JCL – Job Control Language

JCP – Java Community Process

JDBC – Java Database Connectivity

JDK – Java Development Kit

JDS – Java Desktop System

JEE – Java Enterprise Edition

JES – Job Entry Subsystem

JFC – Java Foundation Classes

JFET – Junction Field – Effect Transistor

JFS – IBM Journaling File System

JINI – Jini Is Not Initials

JIT – Just – In – Time

JME – Java Micro Edition

JMS – Java Message Service

JMX – Java Management Extensions

JNDI – Java Naming and Directory Interface

JNI – Java Native Interface

JNZ – Jump non – zero

JPEG – Joint Photographic Experts Group

JRE – Java Runtime Environment

JS – JavaScript

JSE – Java Standard Edition

JSON – JavaScript Object Notation

JSP – Jackson Structured Programming

JSP – JavaServer Pages

JTAG – Joint Test Action Group

JUG – Java Users Group

JVM – Java Virtual Machine

K

K&R – Kernighan and Ritchie

KB – Keyboard

Kb – Kilobit

KB – Kilobyte

KB – Knowledge Base

Kbps – Kilobit per second

KDE – K Desktop Environment

kHz – Kilohertz

KiB – Kibibyte

KM – Knowledge Machine

KRL – Knowledge Representation Language

KVM – Keyboard, Video, Mouse

L

L10N – Localization

L2TP – Layer two Tunneling Protocol

LACP – Link Aggregation Control Protocol

LACP – Link Aggregation Control Protocol

LAMP – Linux Apache MySQL Perl

LAMP – Linux Apache MySQL PHP

LAMP – Linux Apache MySQL Python

LAN – Local Area Network

LAPB – Link Access Procedure, Balanced

LAPF – Link-access procedure for frame relay

LB – Load Balancer

LBA – Logical Block Addressing

LCD – Liquid Crystal Display

LCOS – Liquid Crystal On Silicon

LCR – Least Cost Routing

LDAP – Lightweight Directory Access Protocol

LE – Logical Extents

LED – Light – Emitting Diode

LF – Line Feed

LF – Low Frequency

LFS – Linux From Scratch

LGA – Land Grid Array

LGPL – Lesser General Public License

LIB – LIBrary

LIF – Low Insertion Force

LIFO – Last In First Out

LILO – Linux Loader

LIP – Loop Initialization Primitive

LISP – LISt Processing

LKML – Linux Kernel Mailing List

LLC – Logical link control

LM – Lan Manager

LOC – Lines of Code

LPC – Lars Pensjö C

LPI – Linux Professional Institute

LPT –  Line Print Terminal

LRU – Least Recently Used

LSB – Least Significant Bit

LSB – Linux Standard Base

LSI – Large – Scale Integration

LTE – Long Term Evolution

LTL – Linear Temporal Logic

LTR – Left-to-Right

LUG – Linux User Group

LUN – Logical Unit Number

LV – Logical Volume

LVD – Low Voltage Differential

LVM – Logical Volume Management

LZW – Lempel – Ziv – Welch

M

MAC – Mandatory Access

MAC – Media Access Control

MAM – Media access management

MAN – Metropolitan Area Network

MANET – Mobile Ad – Hoc Network

MAPI – Messaging Application Programming Interface

Mb – Megabit

MB – Megabyte

MBCS – Multi Byte Character Set

MBD – Model – Based Design

Mbps – Megabits per second

MBR – Master Boot Record

MC – Multiple Choice

MCA – Micro Channel Architecture

MCA – Microsoft Certified Architect

MCAD – Microsoft Certified Application Developer

MCAS – Microsoft Certified Application Specialist

MCDBA – Microsoft Certified DataBase Administrator

MCDST – Microsoft Certified Desktop Support Technician

MCITP – Microsoft Certified Information Technology Professional

MCM – Microsoft Certified Master

MCP – Microsoft Certified Professional

MCPC – Multiple Channels Per Carrier

MCPD – Microsoft Certified Professional Developer

MCSA – Microsoft Certified Systems Administrator

MCSD – Microsoft Certified Solution Developer

MCSE – Microsoft Certified Systems Engineer

MCT – Microsoft Certified Trainer

MCTS – Microsoft Certified Technology Specialist

MDA – Mail Delivery Agent

MDA – Model – Driven Architecture

MDA – Monochrome Display Adapter

MDD/MDSD – Model – Driven (Software) Development

MDF – Main Distribution Frame

MDI – Multiple Document Interface

ME – [Windows] Millennium Edition

ME – Microsoft Edge

MF – Medium Frequency

MFA – Multi-Factor Authentication

MFC – Microsoft Foundation Classes

MFM – Modified Frequency Modulation

MGCP – Media Gateway Control Protocol

MHz – Megahertz

MIB – Management Information Base

MICR – Magnetic Ink Character Recognition

MIDI – Musical Instrument Digital Interface

MIMD – Multiple Instruction, Multiple Data

MIME – Multipurpose Internet Mail Extensions

MIMO – Multiple – Input Multiple – Output

MINIX – MIni – uNIX

MIPS – Microprocessor without Interlocked Pipeline Stages

MIPS – Million Instructions Per Second

MIS – Management Information Systems

MISD – Multiple Instruction, Single Data

MIT – Massachusetts Institute of Technology

MMC –  Microsoft Management Console

MMDS – Mortality Medical Data System

MMDS – Multichannel Multipoint Distribution Service

MMF – Multi – Mode (optical) Fiber

MMI – Man Machine Interface.

MMIO – Memory – Mapped I/O

MMORPG – Massively Multiplayer Online Role – Playing Game

MMU – Memory Management Unit

MMX – Multi – Media Extensions

MNG – Multiple – image Network Graphics

MoBo – Motherboard

MoCA – Multimedia over Coax Alliance

MOM – Message – Oriented Middleware

MOO – MUD Object Oriented

MOP – Meta – Object Protocol

MOS – Microsoft Office Specialist

MOSFET – Metal – Oxide Semiconductor Field Effect Transistor

MOTD – Message Of The Day

MOUS – Microsoft Office User Specialist

MOV – Apple QuickTime Multimedia File

MPAA – Motion Picture Association of America

MPEG – Motion Pictures Experts Group

MPL – Mozilla Public License

MPLS – Multiprotocol Label Switching

MPLS – Multiprotocol Label Switching

MPU – Microprocessor Unit

MS-DOS – Microsoft DOS

MS – Memory Stick

MS – Microsoft

MSA – Mail Submission Agent

MSB – Most Significant Bit

MSDN – Microsoft Developer Network

MSI – Medium – Scale Integration

MSI – Message Signaled Interrupt

MSI – Microsoft Installer

MSN – Microsoft Network

MT – Machine Translation

MTA – Mail Transfer Agent

MTA – Microsoft Technology Associate

MTBF – Mean Time Between Failures

MTU – Maximum Transmission Unit

MU – Memory Unit

MUA – Mail User Agent

MUD – Multi – User Dungeon

MVC – Model – View – Controller

MVP – Most Valuable Professional

MVS – Multiple Virtual Storage

MWC – Mobile World Congress

MX – Mail Exchange

MXF – Material Exchange Format

N

NAC – Network access control

NACK – Negative ACKnowledgement

NAK – Negative AcKnowledge Character

NaN – Not a Number

NAP – Network Access Protection

NAS – Network – Attached Storage

NASM – Netwide ASseMbler

NAT – Network Address Translation

NAT – Network Address Translation

NBMA – Non-Broadcast Multiple Access

NCP – NetWare Core Protocol

NCQ – Native Command Queuing

NCSA – National Center for Supercomputing Applications

NDIS – Network Driver Interface Specification

NDPS – Novell Distributed Print Services

NDS – Novell Directory Services

NEP – Network Equipment Provider

NetBIOS – Network Basic Input/Output System

NetBT – NetBIOS over TCP/IP

NEXT – Near – End CrossTalk

NFA – Nondeterministic Finite Automaton

NFC – Near field communication

NFS – Network File System

NGL – aNGeL

NGSCB – Next – Generation Secure Computing Base

NI – National Instruments

NIC – Network Interface Controller

NIC – Network Interface Card

NIM – No Internal Message

NIO – Non – blocking I/O

NIST – National Institute of Standards and Technology

NLP – Natural Language Processing

NLS – Native Language Support

NMI – Non – Maskable Interrupt

NNTP – Network News Transfer Protocol

NOC – Network Operations Center

NOP – No OPeration

NOS – Network Operating System

NP – Nondeterministic Polynomial time

NPL – Netscape Public License

NPTL – Native POSIX Thread Library

NPU – Network Processing Unit

NRZ – Non-return-to-zero

NRZI – Non-return to zero inverted

NS – Netscape

NSA – Network Security Appliance

NSI – Network Service Interface

NSPR – Netscape Portable Runtime

NSS – Name Service Switch

NSS – Network Security Services

NSS – Novell Storage Service

NT – New Technology

NTFS – NT Filesystem

NTLM – NT Lan Manager

NTP – Network Time Protocol

NUMA – Non – Uniform Memory Access

NURBS – Non – Uniform Rational B – Spline

NVR – Network Video Recorder

NVRAM – Non – Volatile Random Access Memory

O

OASIS – Organization for the Advancement of Structured Information Standards

OAT – Operational Acceptance Testing

OBSAI – Open Base Station Architecture Initiative

ODBC – Open Database Connectivity

OEM – Original Equipment Manufacturer

OES – Open Enterprise Server

OFDM – Orthogonal Frequency Division Multiplexing

OFTC – Open and Free Technology Community

OID – Object Identifier

OLAP – Online Analytical Processing

OLE – Object Linking and Embedding

OLED – Organic Light Emitting Diode

OLPC – One Laptop per Child

OLTP – Online Transaction Processing

OMF – Object Module Format

OMG – Object Management Group

OMR – Optical Mark Reader

OO – Object-Oriented

OO – OpenOffice

OOE – Out-of-Order Execution

OOM – Out Of Memory

OOo – OpenOffice.org

OoOE – Out-of-Order Execution

OOP – Object – Oriented Programming

OOTB – Out of the box

OPML – Outline Processor Markup Language

ORB – Object Request Broker

ORM – Object – Relational Mapping

OS – Open Source

OS – Operating System

OSCON – O’Reilly Open Source CONvention

OSDN – Open Source Development Network

OSI – Open Source Initiative

OSI – Open Systems Interconnection

OSI – Open System Interconnect (joint ISO and ITU standard)

OSPF – Open Shortest Path First

OSS – Open-Source Software

OSS – Open Sound System

OSS – Operations Support System

OSTG – Open Source Technology Group

OUI – Organization Unique Identifier

P

P2P – Peer-To-Peer

PaaS – Platform as a Service

PAN – Personal Area Network

PAP – Password Authentication Protocol

PARC – Palo Alto Research Center

PAT – Port address translation

PATA – Parallel ATA

PBS – Portable Batch System

PC – Personal Computer

PC DOS – Personal Computer Disk Operating System

PC – Personal computer (host)

PCB – Printed Circuit Board

PCB – Process Control Block

PCI – Peripheral Component Interconnect

PCI – X – PCI Extended

PCIe – PCI Express

PCL – Printer Command Language

PCM – Pulse – Code Modulation

PCM – Pulse-code modulation

PCMCIA – Personal Computer Memory Card International Association

PCRE – Perl Compatible Regular Expressions

PD – Public Domain

PDA – Personal Digital Assistant

PDF – Portable Document Format

PDH – Plesiochronous Digital Hierarchy

PDP – Programmed Data Processor

PDU – Protocol data unit (such as segment, packet, frame, etc.)

PE – Physical Extents

PERL – Practical Extraction and Reporting Language

PFA – Please Find Attachment

PG – Peripheral Gateway

PGA – Pin Grid Array

PGA – Programmable Gate Array

PGO – Profile – Guided Optimization

PGP – Pretty Good Privacy

PHP – Hypertext Preprocessor

PIC – Peripheral Interface Controller

PIC – Programmable Interrupt Controller

PID – Process ID

PID – Proportional – Integral – Derivative

PIM – Personal Information Manager

PIM – Platform Independent Model

PIM – Personal information manager

PIM – Privileged Identity Management

PINE – Program for Internet News and Email

PIO – Programmed Input/Output

PKCS – Public Key Cryptography Standards

PKI – Public Key Infrastructure

PL/I – Programming Language One

PL/M – Programming Language for Microcomputers

PL/P – Programming Language for Prime

PLC – Power Line Communication

PLC – Programmable Logic Controller

PLD – Programmable Logic Device

PLT – Power Line Telecommunications

PMM – POST Memory Manager

PNG – Portable Network Graphics

PnP – Plug – and – Play

PNRP – Peer Name Resolution Protocol

PoE – Power over Ethernet

POID – Persistent Object Identifier

POJO – Plain Old Java Object

POP – Point of Presence

POP3 – Post Office Protocol v3

POSIX – Portable Operating System Interface, formerly IEEE – IX

POST – Power – On Self Test

POTS – Plain old telephone service

PPC – PowerPC

PPI – Pixels Per Inch

PPP – Point-to-Point Protocol

PPPoA – PPP over ATM

PPPoE – PPP over Ethernet

PPTP – Point-to-Point Tunneling Protocol

PR – Pull Request

PS – PostScript

PS/2 – Personal System/2

PSA – Professional Services Automation

PSM – Platform Specific Model

PSU – Power Supply Unit

PSVI – Post – Schema – Validation Infoset

PTS – DOS – PhysTechSoft  –  Disk Operating System

PTT – Public Telephone and Telegraph

PV – Physical Volume

PVG – Physical Volume Group

PVR – Personal Video Recorder

PVST – Per-VLAN Spanning Tree

PXE – Preboot Execution Environment

PXI – PCI eXtensions for Instrumentation

Q

QA – Quality Assurance

QDR – Quad Data Rate

QFP – Quad Flat Package

QoS – Quality of Service

QOTD – Quote of the Day

QSOP – Quarter Small Outline Package

Qt – Quasar Toolkit

QTAM – Queued Teleprocessing Access Method

qWave – Quality Windows Audio/Video Experience

R

RACF – Resource Access Control Facility

RAD – Rapid Application Development

RADIUS – Remote Authentication Dial In User Service

RAID – Redundant Array of Independent Disks

RAII – Resource Acquisition Is Initialization

RAIT – Redundant Array of Inexpensive Tapes

RAM – Random Access Memory

RARP – Reverse Address Resolution Protocol

RAS – Reliability, Availability and Serviceability

RAS – Remote access service

RC – Region Code

RC – Release Candidate

RC – Run Commands

RCA – Root Cause Analysis

RCP – Royal College of Physicians

RCS – Revision Control System

RD – Remote Desktop

rd – remove directory

RDBMS – Relational Database Management System

RDC – Remote Desktop Connection

RDF – Resource Description Framework

RDM – Relational Data Model

RDOS – Real – time Disk Operating System

RDP –  Remote Desktop Protocol

RDS – Remote Data Services

REFAL – Recursive Functions Algorithmic Language

regex – Regular Expression

regexp – Regular Expression

REP – RAID Error Propagation

REST – Representational State Transfer

RF – Radio Frequency

RFC – Request For Comments

RFC – Request for Comments

RFI – Radio Frequency Interference

RFID – Radio Frequency Identification

RGB – Red, Green, Blue

RGBA – Red, Green, Blue, Alpha

RHEL – Red Hat Enterprise Linux

RHL – Red Hat Linux

RIA – Rich Internet Application

RIAA – Recording Industry Association of America

RIP – Raster Image Processor

RIP – Routing Information Protocol

RIR – Regional Internet registry

RISC – Reduced Instruction Set Computer

RISC OS – Reduced Instruction Set Computer Operating System

RJE – Remote Job Entry

RLE – Run – Length Encoding

RLL – Run – Length Limited

rmdir – remove directory

RMI – Remote Method Invocation

RMS – Richard Matthew Stallman

ROM – DOS – Read Only Memory  –  Disk Operating System

ROM – Read Only Memory

ROMB – Read – Out Motherboard

RPC – Remote Procedure Call

RPG – Report Program Generator

RPM – RPM Package Manager

RRAS – Routing and Remote Access Service

RSA – Rivest Shamir Adleman

RSI – Repetitive Strain Injury

RSS – Radio Service Software

RSS – Rich Site Summary, RDF Site Summary, or Really Simple Syndication

RSTP – Rapid Spanning Tree Protocol

RTAI – Real – Time Application Interface

RTC – Real – Time Clock

RTE – Real – Time Enterprise

RTEMS – Real – Time Executive for Multiprocessor Systems

RTL – Right-to-Left

RTMP – Real Time Messaging Protocol

RTOS – Real – Time Operating System

RTP – Real-time Transport Protocol

RTS – Ready To Send

RTSP – Real Time Streaming Protocol

RTTI – Run – time Type Information

RWD – Responsive Web Design

S

S/MIME – Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions

SaaS – Software as a Service

SAM –  Security Account Manager

SAN – Storage Area Network

SAS – Serial attached SCSI

SASS – Syntatically Awesome Style Sheets

SATA – Serial ATA

SAX – Simple API for XML

sbin – superuser binary

SBOD – Spinning Beachball of Death

SBP – 2 – Serial Bus Protocol 2

sbs – Small Business Server

SBU – Standard Build Unit

SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition

SCID – Source Code in Database

SCM – Software Configuration Management

SCM – Source Code Management

SCP – Secure Copy

SCPC – Single Channel Per Carrier

SCPI – Standard Commands for Programmable Instrumentation

SCSA – Secure Content Storage Association

SCSI – Small Computer System Interface

SCTP – Stream Control Transmission Protocol

SD – Secure Digital

SDDL – Security Descriptor Definition Language

SDH – Synchronous Digital Hierarchy

SDI – Single Document Interface

SDIO – Secure Digital Input Output

SDK – Software Development Kit

SDL – Simple DirectMedia Layer

SDLC – Synchronous Data Link Control

SDN – Service Delivery Network

SDN – Software Defined Networking

SDP – Session Description Protocol

SDR – Software – Defined Radio

SDRAM – Synchronous Dynamic Random Access Memory

SDSL – Symmetric DSL

SE – Single Ended

SEC – Single Edge Contact

SEI – Software Engineering Institute

SEO – Search Engine Optimization

SFD – Start-of-frame delimiter (Ethernet, HDLC, etc.)

SFP – Small form-factor pluggable

SFTP – Secure FTP

SFTP – Simple File Transfer Protocol

SFTP – SSH File Transfer Protocol

SGI – Silicon Graphics, Incorporated

SGML – Standard Generalized Markup Language

SGR – Select Graphic Rendition

SHA – Secure Hash Algorithm

SHDSL – Single – pair High – speed Digital Subscriber Line

S-HTTP – Secure HTTP (rarely used)

SIGCAT – Special Interest Group on CD – ROM Applications and Technology

SIGGRAPH – Special Interest Group on Graphics

SIMD – Single Instruction, Multiple Data

SIMM – Single Inline Memory Module

SIP – Session Initiation Protocol

SIP – Supplementary Ideographic Plane

SISD – Single Instruction, Single Data

SISO – Single-Input and Single-Output

SLARP – Serial Line ARP (Address Resolution Protocol)

SLED – SUSE Linux Enterprise Desktop

SLES – SUSE Linux Enterprise Server

SLI – Scalable Link Interface

SLIP – Serial Line Internet Protocol

SLM – Service Level Management

SLOC – Source Lines of Code

SMA – SubMiniature version A

SMB – Server Message Block

SMBIOS – System Management BIOS

SME – Subject Matter Expert

SMF – Single-Mode (optical) Fiber

SMIL – Synchronized Multimedia Integration Language

SMP – Supplementary Multilingual Plane

SMP – Symmetric Multi – Processing

SMPS – Switch Mode Power Supply

SMS – Short Message Service

SMS – System Management Server

SMT – Simultaneous Multithreading

SMTP – Simple Mail Transfer Protocol

SNA – Systems Network Architecture

SNAP – SubNet Access Protocol

SNMP – Simple Network Management Protocol

SNTP – Simple Network Time Protocol

SO – DIMM – Small Outline DIMM

SOA – Service – Oriented Architecture

SOAP – Simple Object Access Protocol

SOAP – Symbolic Optimal Assembly Program

SoC – System-on-a-Chip

SOE – Standard Operating Environment

SOF – Start of frame

SOHO – Small Office/Home Office

SOI – Silicon On Insulator

SOLID –  Single – responsibility Principle, Open – closed Principle, Liskov substitution principle, Interface segregation principle, Dependency Inversion principle

SOPA – Stop Online Piracy Act

SP – Service Pack

SPA – Single Page Application

SPARC – Scalable Processor Architecture

SPF – Sender Policy Framework

SPI – Serial Peripheral Interface

SPI – Stateful Packet Inspection

SPM – Software project management

SPMD – Single Program, Multiple Data

SQL – Structured Query Language

SRAM – Static Random Access Memory

SRAM – Static Random Access Memory

SSA – Static Single Assignment

SSD – Software Specification Document

SSD – Solid-State Drive

SSDP – Simple Service Discovery Protocol

SSE – Streaming SIMD Extensions

SSH – Secure Shell

SSI – Server Side Includes

SSI – Single-System Image

SSI – Small-Scale Integration

SSID – Service set identifier (Wi-Fi)

SSL – Secure Socket Layer

SSO – Single Sign On

SSP – Supplementary Special – purpose Plane

SSSE – Supplementary Streaming SIMD Extensions

SSSP – Single Source Shortest Path

SSTP – Secure Socket Tunneling Protocol

STP – Spanning Tree Protocol

su – superuser

SUS – Single UNIX Specification

SUSE – Software und System – Entwicklung

SVC – Scalable Video Coding

SVD – Structured VLSI Design

SVG – Scalable Vector Graphics

SVGA – Super Video Graphics Array

SWF – Shock Wave Flash

SWT – Standard Widget Toolkit

SYN (TCP) – Synchronization

Sysop – System operator

T

TAO – Track – At – Once

TAPI – Telephony Application Programming Interface

TASM – Turbo ASseMbler

TB – TeraByte

Tcl – Tool Command Language

TCP – Transmission Control Protocol

TCP/IP – Transmission Control Protocol/Internet Protocol

TCU – Telecommunication Control Unit

TDM – Time-division multiplexing

TDMA – Time – Division Multiple Access

TFT – Thin – Film Transistor

TFTP – Trivial File Transfer Protocol

TI – Texas Instruments

TIA – Telecommunications Industry Alliance

TIFF – Tagged Image File Format

TLA – Three-Letter Acronym

TLD – Top-Level Domain

TLS – Thread-Local Storage

TLS – Transport Layer Security

TLV – Type-length-value

tmp – temporary

TNC – Terminal Node Controller

TNC – Threaded Neill – Concelman connector

TOFU – Trust On First Use

TPF – Transaction Processing Facility

TPM – Trusted Platform Module

TROFF – Trace Off

TRON – The Real – time Operating system Nucleus

TRON – Trace On

TRSDOS – Tandy Radio Shack  –  Disk Operating System

TSO – Time Sharing Option

TSP – Traveling Salesman Problem

TSR – Terminate and Stay Resident

TTA – True Tap Audio

TTF – TrueType Font

TTL – Time To Live

TTL – Transistor – Transistor Logic

TTS – Text-to-Speech

TTY – Teletype

TUCOWS – The Ultimate Collection of Winsock Software

TUG – TeX Users Group

TWAIN – Technology Without An Interesting Name

U

UAAG – User Agent Accessibility Guidelines

UAC – User Account Control

UART – Universal Asynchronous Receiver/Transmitter

UAT – User Acceptance Testing

UCS – Universal Character Set

UDDI – Universal Description, Discovery, and Integration

UDMA – Ultra DMA

UDP – User Datagram Protocol

UDP – User Datagram Protocol

UEFI – Unified Extensible Firmware Interface

UHF – Ultra High Frequency

UI – User Interface

UL – Upload

ULA – Uncommitted Logic Array

UMA – Upper Memory Area

UMB – Upper Memory Block

UML – Unified Modeling Language

UML – User – Mode Linux

UMPC – Ultra – Mobile Personal Computer

UMTS – Universal Mobile Telecommunications System

UNC – Universal Naming Convention

UNIVAC – Universal Automatic Computer (By MKS)

UPS – Uninterruptible Power Supply

URI – Uniform Resource Identifier

URL – Uniform Resource Locator

URN – Uniform Resource Name

USB – Universal Serial Bus

USB – Universal Serial Bus

USR – U.S. Robotics

usr – user

UTC – Coordinated Universal Time

UTF – Unicode Transformation Format

UTP – Unshielded Twisted Pair

UTP – Unshielded twisted pair

UTRAN – Universal Terrestrial Radio Access Network

UUCP – Unix to Unix Copy

UUID – Universally Unique Identifier

UUN – Universal User Name

UVC – Universal Virtual Computer

UWP – Universal Windows Platform

UX – User Experience

V

var – variable

VAX – Virtual Address eXtension

VB – Visual Basic

VBA – Visual Basic for Applications

VBS – Visual Basic Script

VC – Virtual circuit

VCPI – Virtual Control Program Interface

VDI – Virtual Desktop Infrastructure

VDM –  Virtual DOS machine

VDSL – Very High Bitrate Digital Subscriber Line

VDU –  Visual Display Unit

VESA – Video Electronics Standards Association

VFAT – Virtual FAT

VFS – Virtual File System

VG – Volume Group

VGA – Video Graphics Array

VHD  –  Virtual Hard Disk

VHF – Very High Frequency

VLAN – Virtual Local Area Network

VLB – Vesa Local Bus

VLF – Very Low Frequency

VLIW – Very Long Instruction Word

VLSI – Very – Large – Scale Integration

VLSM – Variable Length Subnet Mask

VM – Virtual Machine

VM – Virtual Memory

VMM – Virtual Machine Monitor

VNC – Virtual Network Computing

VOD – Video On Demand

VoIP – Voice over Internet Protocol

VPN – Virtual Private Network

VPU – Visual Processing Unit

VR – Virtual Reality

VRAM – Video Random Access Memory

VRML – Virtual Reality Modeling Language

VSAM – Virtual Storage Access Method

VSAT – Very Small Aperture Terminal

VT – Video Terminal?

VTAM – Virtual Telecommunications Access Method

VTL –  Virtual Tape Library

W

W3C – World Wide Web Consortium

WAFS – Wide Area File Services

WAI – Web Accessibility Initiative

WAIS – Wide Area Information Server

WAN – Wide Area Network

WAP – Wireless Access Point

WAP – Wireless Application Protocol

WASM – Watcom ASseMbler

WBEM – Web – Based Enterprise Management

WCAG – Web Content Accessibility Guidelines

WCF – Windows Communication Foundation

WDM – Wavelength – Division Multiplexing

WebDAV – WWW Distributed Authoring and Versioning

WEP – Wired Equivalent Privacy

WFI – Wait For Interrupt

WINS – Windows Internet Name Service

Wi-Fi – IEEE 802.11 (Wi-Fi Alliance)

WiMAX – Worldwide Interoperability for Microwave Access

WinFS – Windows Future Storage

WinRT – Windows RunTime

WLAN – Wireless Local Area Network

WMA – Windows Media Audio

WMI –  Windows Management Instrumentation

WMV – Windows Media Video

WNS – Windows Push Notification Service

WOL – Wake – on – LAN

WOR – Wake – on – Ring

WORA – Write once, run anywhere

WORE – Write once, run everywhere

WPA – Wi – Fi Protected Access

WPAD – Web Proxy Autodiscovery Protocol

WPAN – Wireless Personal Area Network

WPF – Windows Presentation Foundation

WS – D – Web Services – Discovery

WSDL – Web Services Description Language

WSFL – Web Services Flow Language

WUSB – Wireless Universal Serial Bus

WWAN – Wireless Wide Area Network

WWDC – Apple World Wide Developer Conference

WWID – World Wide Identifier

WWN – World Wide Name

www – World Wide Web

WYSIWYG – What You See Is What You Get

WZC – Wireless Zero Configuration

X

XAG – XML Accessibility Guidelines

XAML – eXtensible Application Markup Language

XCBL – XML Common Business Library

XDM – X Window Display Manager

XDMCP – X Display Manager Control Protocol

XHTML – eXtensible Hypertext Markup Language

XILP – X Interactive ListProc

XML – eXtensible Markup Language

XMMS – X Multimedia System

XMPP – eXtensible Messaging and Presence Protocol

XMS – Extended Memory Specification

XNS – Xerox Network Systems

XP – Cross – Platform

XP – Extreme Programming

XPCOM – Cross Platform Component Object Model

XPI – XPInstall

XPIDL – Cross – Platform IDL

XPS –  XML Paper Specification

XSD – XML Schema Definition

XSL – eXtensible Stylesheet Language

XSL – FO – eXtensible Stylesheet Language Formatting Objects

XSLT – eXtensible Stylesheet Language Transformations

XSS – Cross – Site Scripting

XTF – eXtended Triton Format

XTF – eXtensible Tag Framework

XUL – XML User Interface Language

XVGA – Extended Video Graphics Adapter

Y

Y2K – Year Two Thousand

YAAF – Yet Another Application Framework

YACC – Yet Another Compiler Compiler

YAML – YAML Ain’t Markup Language

YaST – Yet another Setup Tool

Z

ZCAV – Zone Constant Angular Velocity

ZCS – Zero Code Suppression

ZIF – Zero Insertion Force

ZIFS – Zero Insertion Force Socket

ZIP – ZIP file archive

ZISC – Zero Instruction Set Computer

ZMA – Zone Multicast Address

ZOI – Zero One Infinity

ZPL – Z – level Programming Language

ZOPE – Z Object Publishing Environment

Devamı
Foxit Türkiye Distribütörü Forsist Teknoloji

Forsist Teknoloji, Foxit Software’in Türkiye Distribütörü oldu

1 Mayıs 2020 tarihi itibarı ile Türkiye’de resmi distribütörü olduğumuz Foxit Software, çalışanların üretkenliklerini artırmasına ve dokümanlarla daha fazlasını yapmasına yardımcı olan pazar lideri ve yenilikçi PDF ürünleri ve hizmetleri geliştirmektir.

Foxit’in PDF çözümlerinde 1 numaralı marka olma vizyonunu yerine getirmek için Foxit üç farklı pazar segmentinin ihtiyaçlarına odaklanmaktadır.

 • Son Kullanıcı Üretkenliği
 • Kurumsal Otomasyon
 • Uygulama Geliştiriciler için Çözümler

Foxit, 560 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir ve 200’den fazla ülkede bulunan 100.000’den fazla müşteriye ürünlerini ulaştırmıştır.

Şirketin ABD, Asya, Avrupa ve Avustralya’daki büyük lokasyonları da dahil olmak üzere tüm dünyada ofisleri bulunmaktadır.

Forsist Teknoloji olarak Foxit Software ile gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığımız için mutlu ve gururluyuruz.

Foxit Software’in geliştirdiği ürünlerin Türkiye Pazarı ve Türk iş dünyasına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Foxit Ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Web sitemizin Foxit bölümünü inceleyebilirsiniz.
https://www.forsist.com.tr/foxit

Devamı